Duyurular

INSTAGRAM FILTRE YARIŞMASI!

Kulübümüzün Yarışmacılardan İstediği Filtre Hakkında


Yarışmacılardan Yıldız ROBOCON etkinliğimiz için Instagram Filtresi tasarlamalarını ve kullanıma hazır olacak şekilde bize sunmalarını istiyoruz. Tasarım ve fikir yarışmacıya ait olmalıdır. Örnek fikirler: Hangi ROBOCON kategorisiyim? , ROBOCON'da robotum kaçıncı olacak?, Artırılmış Gerçeklik ile ROBOCON Robotu... Kazanan yarışmacının filtresi kulübümüzce kullanılacak olup, ödül olarak Udemy Python kursu hediye edilecektir. Örnek bir filtre için Tıklayın... Örnek Bazı Görseller:

Filtre1 Filtre2

INSTAGRAM FİLTRE YARIŞMASININ PLANLANAN İLERLEME PROSEDÜRÜ

15.02.2021 Yarışma Başlama Tarihi ve Filtre Teslim Edilmelerin Başlaması
01.03.2021 Filtrelerin Son Teslim Tarihi
12.03.2021 Filtrelerin değerlendirilmesinin bitmesi
13.03.2021 Kazananın Açıklanması

Yarışmacılar Projelerini Nasıl Ulaştıracak?

Yarışmacılar projelerini info@yturok.com mail adresinden ulaştıracaklardır.

Instagram Filtre Yarışmasında Yarışmacıların Dikkat Etmesi Gereken Hussuslar

  • Saniyedeki kare sayısı (Frame Rate) kurallara ve dosya boyutu sınırına uygun olmalı.
  • Filtre doğru talimatlara sahip olmalı.
  • Talimatları doğru kullanmanın yanında özel kontroller de kullanılmalı.
  • Filtre yüz ifadelerini tamamen gizlememeli.
  • Topluluk standartları ve politikaları kontrol edilmeli.
  • Hazırladığınız filtre istenilen konudan bağımsız olmamalı.
  • Filtre Spark Ar dosya türünde, tasarımı içeren bir dosya ile yollanmalı
1)Frame Rate ve Maksimum Dosya Boyutu

Kullanıcıların kötü deneyimlerini önlemek için görüntü hızları mutlaka test edilmelidir. Filtrenin iPhone 7’de en az 24, Nexus 5 veya benzer bir cihazda en az 20 FPS’ye sahip olduğundan emin olmalısınız. Bu oranı kontrol etmek için Spark AR Player’ı kullanabilirsiniz. Maksimum dosya boyutu ise 4 MB’dir. Dosya boyutunu veya görüntü hızını düşürmeniz gerekirse, dokuları sıkıştırma ve filtrenizin diğer bölümlerini optimize etmeyi deneyebilirsiniz.

2)3)Talimatlar Ne Zaman Kullanılır?

Kullanıcıların etkileşim gereken filtrelerle düzgün çalışması için talimatları kullanmak her zaman iyi bir fikirdir. Örneğin, birinin bir animasyonu tetiklemek için ekrana dokunması gerekiyorsa talimatlara başvurulur.


Uçak izleme efektleri gibi yalnızca arka kamerada çalışan Instagram filtrelerinin de talimatlara sahip olması gerekir. Kullanıcı ön kamerayı kullanıyorsa kamerayı çevirmesini söyler, böylece arka kameradan bir uçak izleme efekti görebilirler.

4)Yüz İfadelerini Gizlemekten Kaçının

İnsanlar etkilerini kullanırken kendilerini ve arkadaşlarını görmeyi severler. Kamera görüntüsünün çoğunluğunu devralmaktan veya insanları tanınmayan hale getirmekten kaçının. Yüzü kaplayan bir maske efekti yaparsanız mutlaka kullanıcıya tepki vermelidir. Örneğin ifadelerine, hareketlerine veya etkileşimlerine cevap vermelidir. Statik bir maske olmamalıdır.

5)Topluluk Standartları ve Politikaları

Bir efekt göndermeden önce, topluluk standartlarını kontrol edip izlediğinizden ve platform politikalarını incelediğinizden emin olun. Kültürel duyarlılık veya şiddet içerikli filtreler kullanmamaya özen gösterin. Zorbalık, kendine zarar verme veya şiddeti teşvik etme amaçlı efektler göndermeyin. Silah içeren efektler de bu kategoriye girer. Ayrıca herhangi bir etnik kökene daha çok benzeyecek şekilde fiziksel özellikleri ile oynayan; örneğin, cilt rengini, saçı veya gözleri değiştiren filtrelerin de onay sürecinde kalması muhtemeldir.

6)Hazırladığınız Filtre İstenilen Konudan Bağımsız Olmamalı

Sizden Yıldız ROBOCON Etkinliğimizde kullanmak üzere filtre tasarlamanızı ve hazırlamanızı istiyoruz. Hazırladığınız filtre istediğimizin dışında olması durumunda filtreniz değerlendirmeye alınmayacaktır.

7)Filtre Spark Ar dosya türünde, tasarımı içeren bir dosya ile yollanmalı

Spark AR ile yapacağınız bu projede kullanacağınız tasarım görsellerini tasarımınız ile aynı dosyada bize yollamanız gerekmektedir. Aksi takdirde yolladığınız proje bize yolladığınızda çalışmayabilir. Dosyanın içinde filtrenin nasıl çalıştığına dair bir not bulundurmanız gerekmektedir , bu değerlendirmemiz açısından önemlidir.