Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde girişimci Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından 2000 yılında kurulmuş olan Robotik ve Otomasyon Kulübü, kurulduğu yıldan bu yana üniversitemizi, başta XPLORE New Automation Award, Motorola Flash MCU Desing Contest, ODTÜ Robot Günleri ve İTÜ Robot Olimpiyatları olmak üzere bir çok yurt içi ve yurt dışı yarışmalarda okulumuzu temsil etmektedir.

Bunun yanında 2005-2008 yılları arasında 4 kez "Otomasyon Günleri" etkinliğini, bir çok firmanın katılımıyla hazırlamış ve gerçekleştirmiştir. Aralık 2015'te ise bu etkinliği tekrar öğrencilere kazandırmak için "Otomasyon Akademisi" ismiyle tekrar organize etmeye başlamıştır.

2014 yılının Mart ayında ise ülkemizin farklı şehirlerinden gelen katılımcılarla Yıldız Savaşları Robot Yarışması organizasyonunu düzenlemiş ve "Yıldız Savaşları Özel Kategorisi" ile Türkiye’de bu alanda bir ilki gerçekleştirmiştir. Etkinliğin, Mart 2015'de ikincisi, Nisan 2016'da ise üçüncüsü robotseverler ile buluşturulmuştur.

Ayrıca çeşitli seminerler ve teknik geziler ile sanayi-üniversite iş birliği adına adımlar atmıştır.

Şimdi ve gelecekte ise bu tür girişimleri Türkiye'deki bütün teknoloji ve robot meraklısı insanlara ulaştırmayı ve onların da bir parçası olmasını hedeflemekteyiz.